Muzeul Naţional Cotroceni

Expoziţie de artă plastică „Imaginile diversităţii“

Această expoziție de artă plastică este organizată cu ocazia Zilei Minorităţilor, reprezentând o sinteza a Taberei Interetnice de Artă Contemporană, care a avut loc la Aiud în perioada 5 - 15 octombrie 2016. La această tabără au participat, în premieră națională, artişti care au reprezentat toate minorităţile din România cu prezenţă în Parlament.
Organizatori: Administraţia Prezidenţială - Muzeul Naţional Cotroceni, Guvernul României - Departamentul pentru Relaţii Interetnice, Fundaţia „Inter - Art” Aiud, Centrul Cultural „Liviu Rebreanu” Aiud.
Lucrările pictorilor, sculptorilor, graficienilor şi artiştilor fotografi provin de la 20 de minorităţi din România, alăturându-se acestora lucrările artiştilor etnici români. Expoziţia dovedește că prin arta contemporană pot fi întărite legăturile, întelegerea şi armonia între majoritate şi minorităţi, pot fi subliniate valorile umane, culturale şi artistice comune.

poza
Vezi video aici